Etiketter
Daniel Rantzau, Daniels klippa, Hundbad, Rantzauklippan, Rantzaumonumentet, Varbergs fästning
I Varberg finns en liten klippa som allmänt kallas för Rantzauklippan, på dess topp finns ett stort stenmonunment. Det är rest till minne av den danske härföraren Daniel Rantzau som stupade här 1569 då danskarna belägrade Varbergs slott/fästning.
Den kallas även för Daniels klippa och ligger på en höjd nära havet. En kort liten backe och du är uppe på en fin liten höjd, med en liten gräsmatta, och bänkar att sitta på för en stunds meditation.
Utsikten sträcker sig vida omkring, du ser simstadion, delar av strandpromenaden, det gamla stenbrottet, fästningen, nudistbadet och inte minst en fin vy över Varbergs fästning.
Nedan står Rolf och tittar i kikaren, dock inte på nudistbadet utan på viken tvärsöver, där skall ligga ett fint hundbad.
Det stämde verkligen, det är det som är så härligt med västkusten, man hittar många fina långgrunda bad för såväl husse som hund.
