Etiketter

, , , ,

Ibland har man rätt att ta sig en liten lat stund på lördagen och då helst i bästa läs/mysfåtöljen. För den här lilla pausen har jag tagit fram en tidning jag hittade i våra gömmor, Tidsfördrif är namnet på den. Den är daterad 20 februari 1936 och såldes till det facila priset av 25 öre.

IMG_0003.jpg1

Då fick man hela 68 sidor med berättelser att drömma sig bort i. På den tiden var inte tidningarna fulla med annonser om smink, skönhet, kläder och annat världsligt, nej det fanns bara ett fåtal annonser.

IMG_0004

Den här om klockor kan jag tänka mig var intressant. Priset för klockan är 16 kronor det blir 14 öre per dag under fyra månader om man slår ut det. Då får man fem års garanti, det var tider det.

IMG_0005

Mest innehåller den trevliga, lättsamma berättelser, en del spännande, en del romantiska och en del lärande. Ovan ett exempel på en historia från Paris, Friskt vågat av Julieen Pontieres.  Ett exempel på lärande är en historia från en afrikaresa och en annan om vilda djur, helt klart en trevlig tidning än idag. Skulle kanske vara en idé att ge ut nytryck av dessa. Affärsidé för någon.