Etiketter

, , , , ,

Idag har det varit en helt vanlig dag, blev irriterad när jag läste morgontidningen och såg att killarna frikändes för våldtäkten i Tensta. Helt ofattbart att det kan förekomma i ett modernt samhälle, trodde nog att Sverige skulle föregå med gott exempel i sådant här.

Det blev sedan fika hos sonen och då fick Bachus träffa Gaston, nytillskottet i familjen.

002.JPG1Bachus är än så länge lite reserverad, Gaston är väldigt snäll men kan säkert retas upp och jag skulle gärna se att han satte tänderna i bakarna på de där killarna.

Helt klart är, skall man vara på gott humör och njuta av dagen får man avstå från såväl tidningsläsning som nyhetsuppläsning via radio o TV. Hörde om mannen i, jag tror det var Heby, 99-år gammal och har sitt sovrum på övervåningen, toaletten är dessvärre på första våningen. Nu vill anhöriga att han skall få bo på ett äldreboende. Det blev avslag då ålder och ensamhet samt boendets beskaffenhet inte är avgörande för att få bo på äldreboende. Han erbjöds en hink. Varför heter det äldreboende? Att vara 99 år gammal är tydligen inte gammalt nog. Sånt här gör mig så arg och det är så respektlöst mot äldre personer. Kanske borde de prova med hink  och stänga toaletterna ett tag för tjänstemännen i Heby kommun. Det är alltid nyttigt att prova sådant man rekommenderar till andra. Nu är det nog dags för kaffe annars kanske jag blir riktigt sur.