Etiketter

,

Naturens skiftningar stämmer inte alltid med almanackan, det borde vara vitt, vitt, vitt ute vid denna tiden på året. Det är ju dessutom så att vi nu har 2 timmar och 23 minuter mera dagsljus sedan vintersolståndet. Det märks knappast eftersom det är så grått och disigt ute. Temperaturen ligger på någon plusgrad i princip varje dag och det grönskar nästan. I år har vi dessutom inga rådjur i trädgården för ett par år sedan kunde det vara upp mot nitton stycken här på en gång.

001.JPG1

Så här såg det ut när vi tog en promenad på eftermiddagen, det är klart att man funderar på om det håller på att grönska.

003.JPG1

Den här lilla is(plast)björnen ser verkligen fundersam ut och jag tror nog han längtar till helt andra breddgrader. Just nu stämmer verkligen, ”Ur led är tiden”.