Etiketter

, , , , ,

Misteln hänger på plats. Den är en årligen återkommande present från svågern. Nu gäller det bara att man har tålamod och vänta tills någon lämplig person passerar.

Antagligen blir det hunden. Får väl räknas som kompis. Rolf Bergs jultomtar är nu framsatta på sitt vanliga ställe.

Tycker de är så söta och välgjorda. Lika roligt varje år att ta fram och njuta av. I går kväll fick vi två härliga, hembakta bröd av grannen förutom lite annat ätligt. Även de är njutbara. Inte dumt att ha sådana grannar. Här har jag fotat ett av dem.

Det var inte länge sedan hunden såg ut så här, liten, söt och behändig. Precis ett år sedan.

Bachus, från Bromskogens kennel, fyller ett år idag. Det blir ett stort hundkex på eftermiddagen, han har redan fått två sms. De kom på husses mobil eftersom han inte har någon egen.

Dagen skall ägnas åt att hjälpa min syster klä granen, snabbt in på ICA och sedan lite julstök hemma. Rolf och sonen skall åka till Ludvika idag.

1847 detta datum, motionerade Lars Johan Hierta till Sveriges riksdag om avskaffande av husagan. Ja det var ju lämpligt till jul. Ta det lugnt så här dan, före dan….