Etiketter

, , ,

Idag är det första dagen på spotlovet som man säger om man kommer från Blekinge och inte kan säga r. Har fått flera mms från Ina som befinner sig i slalombacken tillsammans med övriga familjen. Tänk vad tekniken gått framåt och vad glad man blir, när man får ett nytaget foto där man kan se direkt hur kul de har. Själv har jag och Rolf tagit en långpromenad i det soliga vädret, tillsammans med hunden. Såg den här granbocken som verkade trivas, men tomten som suttit på den tomma stolen har dragit sig tillbaka.

Förde över ett par böcker från Mp3 skiva igår, skall lägga in dem på min lilla Book to go Mp3, den är så liten och enkel, lätt att ha i fickan. Nu såg jag en liten högtalare på Clas Olsson som man kan koppla till, det är ju inte alltid man vill ha lurarna på. Ljudet var helt OK och eftersom den är liten är den lätt att ta med.

Inte större än en stor tändsticksask.

Naturligtvis köpte jag ett par stycken, eftersom min syster i USA älskar att lyssna på ljudböcker skrivna av svenska författare, måste hon ju få en. Har ni några tips på bra böcker så lämna dem gärna till mig.

Nu skall jag fortsätta dagen med att bädda rent i gästrummet, eftersom en av mina trevliga väninnor kommer på torsdag och skall ligga över. Ha en bra dag och tänk på att våren är snart här, det ser jag på blåbärsriset jag tog in häromdagen. Det har fått små vita blommor men eftersom vi inte har några bin inomhus får vi väl inga blåbär.