Etiketter
Söndag är ju enligt gammal sed vilodag, fast egentligen vet jag inte vad som menas med det. Min erfarenhet av denna vilodag, är att jag gör allt som inte hunnits med under veckan.
Något har hänt med värmen i huset, antagligen har det kommit fukt i garderoben under vintern. Märkte det idag när jag skulle plocka lite med mina kläder. När jag provade en del hade de krympt, sorgligt. Kan det vara en slump att jag samtidigt såg ett program på TV i gårkväll, som handlade om fetma. Det var två ungdomar som var på besök hos en familj på Kreta, för att studiesyfte uppleva deras matvanor. Det lär vara så att det är i Grekland som fetman ökat mest under senare år. Nåväl, detta program var upplagt på ett annorlunda sätt och man måste verkligen ta åt sig. Middagen igår blev därför lite nyttigare än vanligt.
Tänk att det skall vara så svårt att hitta recept på nyttigt som tilltalar, kanske är det en vanesak. Rolf blev i alla fall nöjd med middagen, som bestod av en varm sallad och en bit grillad fläskkött (utan fett). Hunden fick sin vanliga middag, men tiggde till sig ett par bitar morötter och ett salladsblad. Han älskar råa grönsaker???
Salladen bestod av strimlad isbergssallad, grovhackade tomater, hackade champinjoner, finhackade morötter, grovskuren kokt potatis och lite gul lök. Steker det hastigt i en stekpanna, med lite olja, salt och salladskrydda. Det är väldigt gott att ha varm sallad till maten i stället för bara potatis, ris eller pasta och liknande.
