Etiketter

, , , , , ,

Nu har vi kommit fram till huset i Baan Huay Yang, som alltid får man en välkomnande känsla när man går in i huset. Personalen har gjort en fin liten välkomsthälsning på varje säng, en fin och uppskattad gest.

0 052.jpg1

En hjärtformad sträng av blommor vilket även pryds av en orkidé. På matbordet stod en vas med en vacker orkidékvist, en underbar blomma som dessutom står länge. Thailand är verkligen orkidéernas land.

0 055.jpg1

Vädret var varmt och då pratar vi varmt, 39 grader Celsius i skuggan det vill säga 102 grader Farhrenheit. Denna lilla fiskeby ligger cirka 30 mil söder om Bankok och dessutom ligger den nära havet, vilket gör att det blåser lite ibland. Den otroliga hetta som präglar Bangkok gör sig inte påmind på samma sätt här. Luftfuktighten är dock ganska hög så här års och det kan kännas lite tufft. Fredag och lördag var det väldigt stilla i luften och vattnet i havet var för en gångs skull nästan spegelblankt.

0 008.jpg1

Grönskan på området var vacker som vanligt och allt är väldigt välskött när man än kommer. Bilden är tagen från altanen och i bakgrunden ser man ett av poolområdena. Lite lata var vi så här de första dagarna, det blev tidigt sänggående men dessförinnan en kopp kvällskaffe på altanen. Måste uppleva mörkret, fåglarna som ”pratar”, syrsor och cikador, ja all den mystik som präglar de asiatiska nätterna innan vi går till sängs.

0 006.jpg1