Etiketter

, , ,

Ytterligare en vinterhelg har dragit förbi och för några har det varit väldigt kallt. I Naimakka var det 42,6 i går natt, då går man inte gärna ut. Så länge man har värme, el och mat går det väl an, lite värre för de som bor i Borgafjäll. Vi såg flera bekanta på Rapport i går kväll just från Borgafjäll, anledningen var att den har bekymmer med Telia då det inte kan ringa 112. Detta på grund av att nätet inte är utbyggt så att det kan klara belastningen när turisterna kommer till byn. Ganska fånigt resonemang tycker jag, hur klarar man det i Sälen, Åre, med flera ställen.

Extra trovärdig blir sedan reklamen som följde på TV just från Telia, där sa man att man bygger ut sitt nät så att det fungerar var du än bor. Pyttsan.

001.JPG1

För övrigt var helgen så där, för egen del blev det inläggning på sjukhus ett dygn eftersom jag åkte på ett nytt ”flimmer” som tog lite tid att åtgärda. Rolf som gärna uppfyller mina önskningar köpte Karlspaderkringlor till kaffet när vi åkte hem igår. Min önskan var just dessa kringlor, brasa i öppna spisen och ett trevligt TV-program.

Dessvärre hade jag och (den tjuvaktiga) hunden olika synpunkter på detta, han uppskattade kringlorna och verkade vara nöjd vid brasan. Och visst, det var säkert gott för en liten hund. Muffins från i julas var ju gott det också.