Etiketter

, ,

Idag har det varit en lugn och skön söndag, har ägnat en stund till att förbereda Rolfs stundande födelsedag. Medan Rolf tog en skidtur i sitt ”eget” spår lagade jag middag. Efter alla skriverier om hästkött, nappade jag på ICA:s förslag ” Riktigt äkta hästkött”. Det var länge sedan vi åt det, så naturligtvis nappade vi på förslaget.

Hästfilé fick det bli och hästfilé vart det.

015.JPG1

Kan lova ett filén smakade härligt, så mör att den hade gått att äta med sked.

Började även på en ny bok, Vattenänglar av Mons Kallentoft, har inte läst något av honom tidigare. Den är lite annorlunda skriven, korta meninger och inte så berättande.

003.JPG1

Mycket bra och tänkvärd historia, även om den tidvis är lite brutal. Helt klart en underhållande och läsvärd deckare. En undran jag får när jag läsare denna typ av böcker är, varför har alla poliser/detektiver alkohol- och kärleksproblem?